Muchomorki
ZAMIERZENIA DYDAKTYCZNO-WYCHOWAWCZE
Tematyka na marzec
Tydzień I: Wielka wyprawa/ Nasze podróże
Tydzień II: Mali odkrywcy
Tydzień III: Tajemnice świata
Tydzień IV: Nadchodzi wiosna
Tydzień V: Wiosna tuż-tuż
Piosenka pt. "Kosmiczna wyprawa"
1. Kapitan gotowy, załoga w komplecie, rakieta się pręży do lotu jak ptak. Już klapy zamknięte, skafandry dopięte. Trzy, dwa, jeden, zero i nareszcie: START.
Ref.: Wyprawa kosmiczna, kosmiczna wyprawa – nieziemska przygoda, cudowna zabawa! Choć raz, choć raz pofrunąć do gwiazd, w ten niezapomniany czas.
2. Już Księżyc siwiutki cylindrem się kłania, już Droga, ta Mleczna, porywa nas w dal. Tam gwiazdy się śmieją, planety szaleją. A Ziemię nam przesłania błękitna mgła.
Ref.: Wyprawa kosmiczna…
3. Słoneczko promykiem pozdrawia czerwonym, żegnają się z nami i Wenus, i Mars. Bo Ziemia już czeka i tęskni z daleka. To cud, że ją mamy i ona ma nas. | Wiersz pt. „Układ Słoneczny” Urszula Kamińska
Na nocnym niebie, jak smuga bieli, mglista poświata pasem się ścieli. To galaktyka Drogi Mlecznej, w niej właśnie leży Układ Słoneczny. W środku ma Słońce, stąd jego nazwa. Słońce to wielka, gorąca gwiazda. Dokoła niego aż osiem planet po swych orbitach krąży wytrwale. Najbliżej Słońca Merkury mały, najmniejszy z planet, skalisty cały. Druga to Wenus – strasznie gorąca, a za nią Ziemia – trzecia od Słońca. Tak, nasza Ziemia, dobrze słyszycie, jedyna z planet, gdzie tętni życie! Czwartą z kolei jest Mars czerwony, pełen skał, pustyń, zimny, zamglony. Piąta to Jowisz – gazowa kula, największa z planet, gdzie wiatr wciąż hula. Szósta to Saturn – gazowy olbrzym, ze swych pierścieni znany jest dobrze. Siódmą jest Uran – z lodu i skały, wokół pierścienie, błękitny cały. Ostatnia z planet, ósma od Słońca, to Neptun – burzom nie ma tam końca… Układ Słoneczny to bez wątpienia, nasz dom kosmiczny, bo w nim jest Ziemia!
|