Jak przygotować się na upał? Realizacja zajęć w grupie „Pszczółki” w ramach kampanii „Tydzień dla bezpieczeństwa”.
W dniu 19 czerwca 2026 roku w ramach kampanii MEN „Tydzień dla bezpieczeństwa” starszaki poznały skuteczne sposoby ochrony przed upałem. Dzieci dowiedziały się czym jest upał
i jak wpływa na nasze zdrowie oraz poszerzyły swoją wiedzę na temat, jak przetrwać gorące dni bez szwanku. Dzieci i osoby starsze w godzinach południowych, gdy temperatura osiąga
30 st. C, nie powinny wychodzić z domu, a jeżeli jest to niezbędne, to koniecznie z nakryciem głowy. W ciągu dnia należy zamykać w domu okna i żaluzje, by ograniczyć napływ gorącego powietrza. Bardzo ważne jest odpowiednie nawodnienie, podczas upałów, najlepszym wyborem jest woda. Dzieci powinny bawić się w cieniu, najlepiej wcześnie rano lub późnym popołudniem, kiedy słońce nie jest tak silne oraz ograniczyć opalanie, gdyż skóra może ulec poparzeniu. Trzeba chronić skórę, oczy i głowę, używając wodoodpornych kremów z filtrem przeciwsłonecznym, pamiętać o okularach przeciwsłonecznych i kapeluszu lub innym nakryciu głowy. Pod żadnym pozorem nie wolno zostawiać dzieci i zwierząt w zaparkowanym pojeździe. Będąc nad wodą należy pamiętać, że nie wolno gwałtownie wchodzić do niej bezpośrednio po opalaniu – zanim zaczniemy pływać, trzeba opłukać ciało wodą, do której wchodzimy i dopiero wtedy powoli się w niej zanurzyć. Bardzo ważny jest wybór odpowiedniego miejsca na spacery i inne aktywności. Podczas upałów, wybieramy zacienione parki, lasy, unikamy natomiast przegrzanych ulic, wyłożonych kostką oraz pozbawionych zieleni dużych powierzchni w centrach miast. Pamiętając o nawodnieniu, odpowiednim ubiorze i unikaniu najgorętszych godzin dnia oraz przebywaniu w miejscach zadrzewionych i zacienionych, możemy bezpiecznie spędzać wakacyjny czas nawet w czasie upałów.
