Międzynarodowy Dzień Tolerancji
Każdy jest inny, każdy wyjątkowy.
Słowa: gorszy, lepszy - wyrzuć ze swej głowy.
Niechże każdy sobie myśli, mówi, żyje po swojemu,
Pod warunkiem, że nie robi tym krzywdy drugiemu.
Międzynarodowy Dzień Tolerancji - święto obchodzone corocznie 16 listopada, ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ z 12 grudnia 1995 roku z inicjatywy UNESCO. W Polsce Międzynarodowy Dzień Tolerancji obchodzony był po raz pierwszy w 1996 roku. Data ta nie jest przypadkowa, ponieważ właśnie 16 listopada 1995 roku państwa członkowskie UNESCO przyjęły Deklarację na temat zasad tolerancji. Jest to święto szacunku, akceptacji i uznania bogactwa różnorodności kultur na świecie. Zgodnie z duchem i literą Deklaracji, podstawę tolerancji - stanowi respektowanie cudzych praw i cudzej własności, umiejętność słuchania, komunikowania się i rozumienia innych. Obchody tego dnia mają na celu uwrażliwienie zarówno dorosłych jak i dzieci na wszelkie przejawy nietolerancji, dyskryminacji i ksenofobii, na kształtowanie postaw tolerancji oraz przypomnienie, że każdy człowiek zasługuje na szacunek, bez względu na pochodzenie, kulturę czy religię.
Dzień Tolerancji to okazja do zastanowienia się nad naszymi postawami wobec „innych”. Szczególnie ważne wydają się działania podejmowane przez dzieci i kierowane do dzieci. Dlatego 16 listopada w naszym przedszkolu również obchodziliśmy Dzień Tolerancji. Tego dnia nasze przedszkolaki brały udział w specjalnie przygotowanych zajęciach dotyczących szacunku i akceptacji odmienności innych osób. Dzieci podejmowały próbę zrozumienia trudnego pojęcia jakim jest tolerancja i brały udział w pogadankach tematycznych. Nie zabrakło również zabaw integrujących i zabaw dydaktycznych mających na celu uświadomienie dzieciom, że każdy z nas jest inny i należy to szanować.
Podczas bajkoterapii dzieci słuchały różnorodnych bajek i baśni między innymi: ”Dumbo” Walta Disneya, opowiadania Heleny Bechlerowej „ O kotku, który szukał czarnego mleka”. Dzieci obejrzały też teatrzyk kamishibai baśńi pt. „Brzydkie kaczątko” H. C. Andersena.
Głównym celem bajek było pokazanie, że „inny” nie oznacza „gorszy”, że ludzie różniący się od reszty są ludźmi wrażliwymi, mądrymi i wartościowymi, a niezrozumienie i brak akceptacji prowadzą do ich separacji i odrzucenia. Opowiadania miały bowiem uświadomić dzieciom, że należy być tolerancyjnym wobec innych, warto podążać za marzeniami i poznawać nowych przyjaciół, wszyscy są wobec siebie równi.
Dzień 16 listopada powinien skłonić nas do refleksji i rozmowy na ten temat. We współczesnym świecie, kiedy można zauważyć dużą różnorodność kulturową, rasową i religijną , powinniśmy szczególnie zwracać uwagę na naukę i kształtowanie dzieci i młodzież w kierunku integracji i harmonijnego współżycia z innymi ludźmi. Przykład zawsze idzie z góry, więc powinniśmy starać się przejawiać postawę, która daleka będzie od agresji, przemocy fizycznej i psychicznej, a bliższa poszanowaniu uczuć drugiego człowieka, niezależnie od jego wyznania, rasy, poglądów, stanu zdrowia czy majętności. Dzień ten był dla dzieci bardzo ważną i pouczającą lekcją zachowania prospołecznego.
Szanujmy się nawzajem.