Informacja Administratora

Na podstawie art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), Dz. U. UE. L. 2016.119.1 z dnia 4 maja 2016r., dalej RODO informuję:
1. dane Administratora i Inspektora Ochrony Danych znajdują się w linku „Ochrona danych osobowych”,
2. Pana/Pani dane osobowe w postaci adresu IP, są przetwarzane w celu udostępniania strony internetowej oraz wypełnienia obowiązków prawnych spoczywających na administratorze(art.6 ust.1 lit.c RODO),
3. jeżeli korzysta Pan/Pani z odnośnika na stronie będącego adresem e-mail placówki to zgadza się Pan/Pani na przetwarzanie danych w celu udzielenia odpowiedzi,
4. dane osobowe mogą być przekazywane organom państwowym, organom ochrony prawnej (Policja, Prokuratura, Sąd) lub organom samorządu terytorialnego w związku z prowadzonym postępowaniem,
5. Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowej,
6. Pana/Pani dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres i w zakresie niezbędnym do realizacji celu przetwarzania,
7. przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania,
8. ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych,
9. podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest fakultatywne (dobrowolne) w celu udostępnienia strony internetowej,
10. Pana/Pani dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanym procesom podejmowania decyzji przez Administratora, w tym profilowaniu.
zamknij

Powitanie Wiosny

Marzanno, Marzanno ty zimowa panno,
do wody cię wrzucamy, bo Zimę żegnamy”.

Przyjście nowej pory roku – wiosny jest doskonałą okazją do tego, by uzmysłowić dzieciom, jak wielkie bogactwo niesie ze sobą budząca się do życia przyroda. W naszym przedszkolu przygotowania do pożegnania zimy i powitania wiosny zaczęły się kilka dni wcześniej. Zmieniła się dekoracja przedszkola z zimowej na wiosenną. W salach zazieleniły się kąciki przyrody. Dzieci podlewały wiosenne kwiaty – żonkile, hiacynty i cebule, z których wyrastał szczypiorek. Nie zabrakło również prac plastycznych, dotyczących pierwszych zwiastunów wiosny.
Aby tradycji stało się zadość ,dzieci z Przedszkola Samorządowym w Gorzkowicach obchodziły  pierwszy dzień wiosny.
W tym dniu podczas zajęć dzieci miały okazję wykazać się znajomością i wiedzą o nadchodzącej porze roku, rozwiązywały zagadki i wykonywały zadania dotyczące wiosny. Bawiły się tańcząc przy wesołej muzyce. Głośnym graniem na grzechotkach i skandowaniem przedszkolaki przywoływały upragnioną wiosnę.
Po zabawie w sali dzieci wraz z paniami wyruszyły ze słomianą Marzanną na plac przedszkolny. Idąc korowodem przedszkolaki śpiewały piosenki o odchodzącej zimie. Pobyt na placu zakończył się zalaniem wodą kukieł .Dzieci żegnały zimę z oklaskami i głośnymi okrzykami: „Marzanno, Marzanno ty zimowa panno, do wody cię wrzucamy, bo Zimę żegnamy”. Do przedszkola dzieci wracały z kolorowymi gaikami – symbolizującymi nową porę roku, tym razem śpiewając radosne piosenki o wiośnie.
W ten właśnie sposób przedszkolaki oznajmiły mieszkańcom Gorzkowic, że Wiosna już przyszła!
A jak wita się wiosnę w różnych zakątkach świata?  I jakie są tradycje związane z nadejściem wiosny?
W Polsce pierwszy dzień wiosny jest ściśle związany z topieniem Marzanny. Choć powoli zwyczaj ten zanika, w Polsce istnieje od XVI wieku. Postać ta odnosi się do słowiańskiej bogini symbolizującej zimę i śmierć. Niegdyś wykonywano ją ze słomy oraz płótna i przyozdabiano barwnymi wstążkami. Tak przygotowaną kukłę noszono po wiosce i podtapiano w napotkanych zbiornikach wodnych, wieczorem podpalano i wrzucano do wody, by na dobre przegonić ostatki zimy. 
Na terenie obecnej Rosji, Białorusi i Ukrainy w dawnych czasach obchodzona była Maslenica - czyli tygodniowe święto związane z pożegnaniem zimy, jednak ten Zwyczaj powoli zanika również tam. W dawnych czasach był to czas zabaw i jedzenia blin, jako symbolu słońca i wyraz wdzięczności za dar życia.
W Japonii to niezwykle ważny czas dla wszystkich mieszkańców. Ściśle powiązany jest z tym proces obserwowania kwitnących kwiatów wiśni, który jest bardzo charakterystyczny dla tego kraju. Kwitnienie nawiązuje do piękna oraz ulotności ludzkiego życia. Naród ten przez wieki wypracował umiejętność precyzyjnego przewidywania konkretnego dnia kwitnienia tego niezwykłego owocu.
W Hiszpanii natomiast wraz z nadejściem wiosny celebrowane jest także święto ognia. Na placach zbierają się mieszkańcy i razem świętują, prezentowane są również pokazy fajerwerków. Hiszpanie budują ogromne kukły przedstawiające różne postacie, by w ostatni dzień święta spalić je, na znak oczyszczenia ziemi z zimy.