Praca dzieci w ogrodzie przedszkolnym podczas realizacji projektu "Eko - pracownia pod chmurką"
W obecnych czasach coraz więcej uwagi poświęca się ochronie środowiska. Ogólnie zwiększa się świadomość wśród ludzi, że wszelkie niepożądane działania ze strony człowieka doprowadzają do stopniowej degradacji naszej planety. Dlatego tak ważną rolę odgrywa zapoczątkowana już w przedszkolu edukacja ekologiczna. Dziecko żyje i rozwija się w otoczeniu przyrody. Zadaniem przedszkola jest pokazanie piękna i mądrości przyrody, uzależnienia człowieka od zasobów oraz wskazanie skutków niewłaściwego zachowania się w naturalnym środowisku. Kontakt z przyrodą budzi uczucia opiekuńcze i rodzi zamiłowanie do pielęgnowania roślin i zwierząt, dzięki którym można wprowadzi podstawowe elementy ochrony środowiska. Dzieci mogą stać się tutaj partnerami dorosłych, jako aktywni odkrywcy i badacze zasobów przyrody.
Nasze przedszkole poprzez edukację ekologiczną dzieci i realizację projektu „Eko-pracownia pod chmurką” w ramach dofinansowania z WFOŚiGW w Łodzi pragnie trafić również do ich rodziców. Przedszkole dla współczesnego dziecka jest drugim domem, miejscem, w którym kształtuje się jego spojrzenie na świat. Opracowując projekt ekologiczny starałyśmy się tak ułożyć treści, aby stworzyć dzieciom jak najwięcej sposobności do aktywności własnej. Poprzez jego realizację chcemy uświadomić dzieciom, że działanie twórcze, może dać wiele satysfakcji, a także przynosić wymierne korzyści dla środowiska przyrodniczego i społeczeństwa. Chciałyśmy, aby poza zdobytą wiedzą przyrodniczo-ekologiczną wyniosły przekonanie, że właśnie od nich zależy w jakim świecie będą żyć. Projekt ten to także sposób na atrakcyjne spędzenie wolnego czasu, a także poczucie własnej wartości i możliwości. Realizacja projektu polega na utworzeniu punktu dydaktycznego „zielonej sali” w ogrodzie przedszkolnym i wyposażeniu go w pomoce dydaktyczne oraz nasadzeniu w nim roślin i bylin. Punkt dydaktyczny umożliwi dzieciom bezpośrednie poznawanie zagadnień z zakresu edukacji ekologicznej i przyrodniczej oraz prowadzenie zajęć w naturalnym środowisku.
Nasz ogród dydaktyczny jest bardzo różnorodny. Dzięki temu będzie stymulował zmysły, a co za tym idzie – rozwój dziecięcego mózgu. Znalazły się w nim kolorowe i pachnące kwiaty oraz zioła i warzywa. Ich uprawa dostarczy dzieciom wiele radości, a przy okazji maluchy dowiedzą się, że rzodkiewka i pomidory rodzą się w ziemi, a nie na sklepowej półce. Uprawa roślin jadalnych zachęci dzieci do zdrowego odżywiania. W końcu to, co sami wyhodujemy na działce, smakuje nam najlepiej. Czas spędzony w ogrodzie uczy dzieci odpowiedzialności oraz dostarcza wiedzy z zakresu biologii. Kontakt z naturą wpływa na nie kojąco. Nic więc dziwnego, że dzieciaki uwielbiają wszelkie prace pielęgnacyjne w naszym ogrodzie przedszkolnym jak chociażby sadzenie i podlewanie roślin. Nauka wśród kwiatów i zieleni to prawdziwa przyjemność.