Informacja Administratora

zamknij

”Przedszkolaki dla Niepodległej” - Obchody 100-lecia Odzyskania Niepodległości w Przedszkolu Samorządowym w Gorzkowicach

,,Dzisiaj wielka jest rocznica-
jedenasty listopada!
Tym, co zmarli za Ojczyznę,
hołd wdzięczności Polska składa.
I my przedszkolaki o tym pamiętamy
I dlatego dzisiaj tu się spotykamy”.

Przed obchodami Narodowego Święta Niepodległości w całym kraju, dzieci z naszego przedszkola, poznawały historię drogi do wolności  naszego  państwa. Nie jest łatwo przekazać takim maluchom tematy historyczne i narodowe. Ale w naszym przedszkolu takich tematów nie unikamy. Ważne, żeby wszystko przedstawić w przystępny i atrakcyjny dla maluchów sposób. W tym celu został opracowany i jest realizowany program własny edukacji patriotycznej przedszkolaków   "Gorzkowice - moja mała Ojczyzna" oraz III etap projektu „Mały Miś w świecie wielkiej literatury’’- zatytułowany  „100-lecie niepodległości .Pokaż radość ,Przedszkolaku.” . Zgodnie z nimi na zajęciach w grupach, dzieci poznawały nasze symbole i barwy narodowe, historię naszego państwa. Dowiedziały się  o czasach, gdy na naszej ziemi nie mogła rozbrzmiewać polska mowa i powiewać biało-czerwona flaga.  Jak to trzy obce państwa dokonały rozbiorów naszego kraju i Polska na 123 lata zniknęła z mapy Europy. Przedszkolaki kolorowały, godło Polski, wykonywały biało - czerwone chorągiewki, które zostały wykorzystane do ozdobienia wnętrz przedszkola. Uczyły się słów Hymnu Polski, pamiętając o zachowaniu należytej postawy. Dekorowały kąciki patriotycznej. Recytowały wiersze, poznawały pieśni patriotyczne .Dzieci były również na wycieczce w Muzeum regionalnym w Bełchatowie na wystawie o charakterze patriotycznym  „Salonik Tradycji Niepodległościowych”, dzieci podziwiały eksponaty, m.in. pamiątki związane z walką Polaków o niepodległą Ojczyznę: mundury żołnierskie, sztandary, kolekcja broni białej i strzeleckiej oraz stuletnia kopia obrazu Jana Matejki „Kościuszko pod Racławicami”.
W ramach dodatkowych zajęć plastycznych w naszym przedszkolu ,dzieci wykonały wystawkę, galerię  prac zatytułowaną „Niepodległościowe drzewko”-symbol przynależności narodowej.W przedszkolu podjęto działanie patriotyczne „Życzenia dla Niepodległej”. Dzieci przygotowały kapsułę czasu ,do której włożyły kartki z życzeniami dla Polski. Puszka została zakopana na placu przedszkolnym ,z nadzieją ,że za 100 lat przyszłe pokolenia dowiedzą się, czego ich dziadkowie i pradziadkowie życzyli Polsce.Zwieńczeniem zajęć o tematyce historycznej w przedszkolu była uroczysta akademia z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości, ”Przedszkolaki dla Niepodległej” która odbyła się w dniu 9 listopada 2018 r. Dzieci z grup 6-latków  przygotowały dla młodszych grup: 3-4-5 latków prawdziwą lekcję historii. Przedstawiły program artystyczny składający się z wierszy okolicznościowych ,pieśni patriotycznych i tańca ludowego „Krakowiak”.  W ten sposób słowem, piosenką i tańcem oddały szacunek symbolom narodowym, symbolom walki o wolność i zwycięstwo oraz miłość do Ojczyzny. W ustach kolejnego pokolenia uroczyście zabrzmiały słowa tak bardzo znane, lecz wymowne ,,Kto ty jesteś? Polak mały.”
Podczas uroczystości odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Baśnie i legendy polskie”, propagującego treści historyczne i rozwijającego poczucie przynależności do regionu i kraju. Uroczystość zakończyła się o symbolicznej godzinie 11:11 wspólnym śpiewaniem 4-zwrotkowego „Mazurka Dąbrowskiego”- hymnu państwowego. Tym samym nasze przedszkole  włączyło  się w bicie „Rekordu dla Niepodległej ‘’zainicjonowanego przez  Ministra  Edukacji Narodowej. Na koniec listopada dzieci wezmą udział w XXIII Festiwalu Piosenki dla Przedszkolaka w Radomsku  pt. „Tu wszędzie jest moja Ojczyzna”. Dyrektor naszego przedszkola  – Halina Krakowiak, na zaproszenie Wójta Gminy Gorzkowice i dyrektora Gimnazjum, uczestniczyła również w obchodach z okazji Święta Niepodległości w miejscowym Gimnazjum oraz  uroczystej Mszy Świętej za Ojczyznę w parafialnym Kościele. Dzień Niepodległości stał się bardzo radosnym dniem w naszej gminie i w naszym przedszkolu .Mamy nadzieję, że zapadnie on w pamięci naszych „Małych Polaków”.Dzięki udziałowi w tego typu uroczystościach wszyscy uczą się patriotyzmu, kształtują pozytywne postawy i uczucia patriotyczne. Mamy nadzieję, że ten wyjątkowy dzień zapisał się w historii naszego przedszkola jako pamiątka dla przyszłych pokoleń.