Informacja Administratora

Na podstawie art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), Dz. U. UE. L. 2016.119.1 z dnia 4 maja 2016r., dalej RODO informuję:
1. dane Administratora i Inspektora Ochrony Danych znajdują się w linku „Ochrona danych osobowych”,
2. Pana/Pani dane osobowe w postaci adresu IP, są przetwarzane w celu udostępniania strony internetowej oraz wypełnienia obowiązków prawnych spoczywających na administratorze(art.6 ust.1 lit.c RODO),
3. jeżeli korzysta Pan/Pani z odnośnika na stronie będącego adresem e-mail placówki to zgadza się Pan/Pani na przetwarzanie danych w celu udzielenia odpowiedzi,
4. dane osobowe mogą być przekazywane organom państwowym, organom ochrony prawnej (Policja, Prokuratura, Sąd) lub organom samorządu terytorialnego w związku z prowadzonym postępowaniem,
5. Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowej,
6. Pana/Pani dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres i w zakresie niezbędnym do realizacji celu przetwarzania,
7. przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania,
8. ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych,
9. podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest fakultatywne (dobrowolne) w celu udostępnienia strony internetowej,
10. Pana/Pani dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanym procesom podejmowania decyzji przez Administratora, w tym profilowaniu.
zamknij

Przedszkolaki kultywują tradycje Świąt Bożego Narodzenia

Święta Bożego Narodzenia to najbardziej rodzinne i radosne święta w naszej tradycji, dlatego same przygotowania do nich wprowadzają wszystkich w miłą i magiczną atmosferę. W grudniu przedszkolaki  uczestniczyły w cyklu zabaw i zajęć o tematyce świątecznej. Głównym założeniem naszych działań było przybliżenie dzieciom polskich tradycji, kultury oraz obyczajów związanych z czasem oczekiwania na Narodzenie Pańskie.
Najbardziej wyczekiwanym momentem była wizyta Świętego Mikołaja. Dzieci bardzo cieszyły się ze spotkania, gdyż z niecierpliwością czekały na jego przyjście, pisząc listy oraz przygotowując piękne prace plastyczne na jego powitanie.
Po dawce emocji związanych z wizytą Mikołaja przyszedł czas na cieszenie się ze zbliżających się Świąt. W salach i na holu przedszkolnym pojawiły się piękne stroiki i dekoracje. Dzieci wspólnie ze swoimi Paniami przyozdobiły choinkę własnoręcznie wykonanymi bombkami. Każda z grup przygotowała świąteczne ozdoby  inną techniką plastyczną, co sprawiło , że nasza choinka jest naprawdę piękna i niepowtarzalna  Nauczycielki opowiadały również dzieciom o świątecznych zwyczajach i tradycjach np. skąd się wziął zwyczaj ozdabiania choinki Wyjaśniały, dlaczego przy wigilijnym stole powinno pojawić się miejsce dla wędrowca lub skąd się wziął zwyczaj serwowania 12 potraw.

Następnie przedszkolaki wspólnie z paniami zajęły się przygotowaniem pysznych pierników i ciasteczek świątecznych. Najpierw przygotowane było  ciasto, panie zajęły się wałkowaniem, a dzieci wykrawaniem foremkami ciasteczek pod czujnym okiem swoich pań. Zapach pieczonych ciastek unosił się w powietrzu. Dzieci z niecierpliwością czekały na wspólne dekorowanie upieczonych ciasteczek kolorowym lukrem i ozdobami. Przedszkolaki miały jednocześnie możliwość pokazania  swoich kulinarnych i artystycznych zdolności. 
W ostatnim tygodniu przed Bożym Narodzeniem , cała społeczność przedszkolna z wielkim zaangażowaniem przygotowywała się do świątecznego kolędowania .Dzieci zaprezentowały specjalnie na tę okazję, przygotowane kolędy i pastorałki. Przedszkolaki śpiewały m.in. „Wśród nocnej ciszy”, „Dzisiaj w Betlejem”                  i „Przybieżeli do Betlejem”. Śpiew kolęd, pastorałek i piosenek o tematyce zimowo –  świątecznej rozbrzmiewał w naszym przedszkolu  codziennie. Szkoda ,że w tym roku dzieci ,z powodu rozprzestrzeniania się wirusa covid-19, nie wystawią w Kościele parafialnym jasełki bożonarodzeniowej, którą od ponad 20 lat społeczność lokalna  mogła  oglądać i podziwiać   w drugim dniu świąt Bożego Narodzenia..
Jednak mimo pandemii ,nie mogło w tym roku również zabraknąć grupowej Wigilii. Dzieci wspólnie z nauczycielkami podzieliły się opłatkiem życząc sobie nawzajem wszelkiej pomyślności i Radosnych Świąt. Wspólna wigilia była uwieńczeniem przygotowań przedszkolaków do radosnego przeżywania świąt Bożego Narodzenia   . Wierzymy, że wspólne świętowanie przyczyniło się do kultywowania typowo polskich tradycji i było miłym wstępem do przeżywania Świąt Narodzenia Pańskiego.

Zapraszamy do obejrzenia świątecznego filmu:

Gwiazdka 2020'