Informacja Administratora

Na podstawie art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), Dz. U. UE. L. 2016.119.1 z dnia 4 maja 2016r., dalej RODO informuję:
1. dane Administratora i Inspektora Ochrony Danych znajdują się w linku „Ochrona danych osobowych”,
2. Pana/Pani dane osobowe w postaci adresu IP, są przetwarzane w celu udostępniania strony internetowej oraz wypełnienia obowiązków prawnych spoczywających na administratorze(art.6 ust.1 lit.c RODO),
3. dane osobowe mogą być przekazywane organom państwowym, organom ochrony prawnej (Policja, Prokuratura, Sąd) lub organom samorządu terytorialnego w związku z prowadzonym postępowaniem,
4. Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowej,
5. Pana/Pani dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres i w zakresie niezbędnym do realizacji celu przetwarzania,
6. przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania,
7. ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych,
8. podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest fakultatywne (dobrowolne) w celu udostępnienia strony internetowej,
9. Pana/Pani dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanym procesom podejmowania decyzji przez Administratora, w tym profilowaniu.
zamknij

Przedszkolaki kultywują tradycje Świąt Bożego Narodzenia

Święta Bożego Narodzenia to najbardziej rodzinne i radosne święta w naszej tradycji, dlatego same przygotowania do nich wprowadzają wszystkich w miłą i magiczną atmosferę. W grudniu przedszkolaki  uczestniczyły w cyklu zabaw i zajęć o tematyce świątecznej. Głównym założeniem naszych działań było przybliżenie dzieciom polskich tradycji, kultury oraz obyczajów związanych z czasem oczekiwania na Narodzenie Pańskie.
Najbardziej wyczekiwanym momentem była wizyta Świętego Mikołaja. Dzieci bardzo cieszyły się ze spotkania, gdyż z niecierpliwością czekały na jego przyjście, pisząc listy oraz przygotowując piękne prace plastyczne na jego powitanie.
Po dawce emocji związanych z wizytą Mikołaja przyszedł czas na cieszenie się ze zbliżających się Świąt. W salach i na holu przedszkolnym pojawiły się piękne stroiki i dekoracje. Dzieci wspólnie ze swoimi Paniami przyozdobiły choinkę własnoręcznie wykonanymi bombkami. Każda z grup przygotowała świąteczne ozdoby  inną techniką plastyczną, co sprawiło , że nasza choinka jest naprawdę piękna i niepowtarzalna  Nauczycielki opowiadały również dzieciom o świątecznych zwyczajach i tradycjach np. skąd się wziął zwyczaj ozdabiania choinki Wyjaśniały, dlaczego przy wigilijnym stole powinno pojawić się miejsce dla wędrowca lub skąd się wziął zwyczaj serwowania 12 potraw.

Następnie przedszkolaki wspólnie z paniami zajęły się przygotowaniem pysznych pierników i ciasteczek świątecznych. Najpierw przygotowane było  ciasto, panie zajęły się wałkowaniem, a dzieci wykrawaniem foremkami ciasteczek pod czujnym okiem swoich pań. Zapach pieczonych ciastek unosił się w powietrzu. Dzieci z niecierpliwością czekały na wspólne dekorowanie upieczonych ciasteczek kolorowym lukrem i ozdobami. Przedszkolaki miały jednocześnie możliwość pokazania  swoich kulinarnych i artystycznych zdolności. 
W ostatnim tygodniu przed Bożym Narodzeniem , cała społeczność przedszkolna z wielkim zaangażowaniem przygotowywała się do świątecznego kolędowania .Dzieci zaprezentowały specjalnie na tę okazję, przygotowane kolędy i pastorałki. Przedszkolaki śpiewały m.in. „Wśród nocnej ciszy”, „Dzisiaj w Betlejem”                  i „Przybieżeli do Betlejem”. Śpiew kolęd, pastorałek i piosenek o tematyce zimowo –  świątecznej rozbrzmiewał w naszym przedszkolu  codziennie. Szkoda ,że w tym roku dzieci ,z powodu rozprzestrzeniania się wirusa covid-19, nie wystawią w Kościele parafialnym jasełki bożonarodzeniowej, którą od ponad 20 lat społeczność lokalna  mogła  oglądać i podziwiać   w drugim dniu świąt Bożego Narodzenia..
Jednak mimo pandemii ,nie mogło w tym roku również zabraknąć grupowej Wigilii. Dzieci wspólnie z nauczycielkami podzieliły się opłatkiem życząc sobie nawzajem wszelkiej pomyślności i Radosnych Świąt. Wspólna wigilia była uwieńczeniem przygotowań przedszkolaków do radosnego przeżywania świąt Bożego Narodzenia   . Wierzymy, że wspólne świętowanie przyczyniło się do kultywowania typowo polskich tradycji i było miłym wstępem do przeżywania Świąt Narodzenia Pańskiego.

Zapraszamy do obejrzenia świątecznego filmu:

Gwiazdka 2020'