Z życia przedszkola
„Moim nosem wącham kwiaty,
zupę, kotka, liść sałaty.
Wącham nosem tu i tam,
wiele już zapachów znam.”
Przedszkolaki z grupy „ Słoneczka” w miesiącu październiku poznawały m.in. zmysły. Omawialiśmy wzrok, słuch, dotyk, smak i węch. Piękne zapachy kojarzą się dzieciom np. z kwiatami. Trudno o tej porze roku znaleźć pięknie pachnące kwiaty takie jak np. róże, dlatego do zabaw i zajęć plastycznych wykorzystaliśmy zioła. Przyniesione rośliny trafiły do nas wprost z ogródków i wypełniły salę przepięknymi zapachami. Dzieci mogły oglądać, dotykać i wąchać m.in. miętę, rozmaryn, oregano, bazylię, lawendę, melisę, lubczyk oraz inne ze sklepu np. ziele angielskie, goździki. Mówiliśmy również o właściwościach zdrowotnych i smakowych ziół.
Najlepiej dzieci uczą się przez zabawę i bezpośrednie doświadczenia, dlatego zioła wykorzystaliśmy do wykonania pracy plastycznej pt. „ Kolorowe dywaniki”. Na koniec zajęcia przedszkolakom przypomniała się wcześniej poznana jesienna piosenka, która była inspiracją do wspólnej zabawy. Po tych zajęciach pizza z dodatkiem bazylii lub oregano, rosół z lubczykiem czy herbata z miętą będą brzmieć znajomo i może będą lepiej smakować.
W czasie wolnym nasze 6-latki bardzo lubią zabawy konstrukcyjne, czasem sięgają po klocki drewniane, tym razem każdy przedszkolak postanowił zbudować swoją własną budowlę.
Należy pamiętać, że etap zabaw konstrukcyjnych jest cennym źródłem nauki planowania, myślenia przestrzennego, pokonywania przeszkód, daje dzieciom poczucie tworzenia. Zabawa klockami rozwija wyobraźnię, koordynację wzrokową, koncentrację, uczy cierpliwości. Wszystkie klocki ćwiczą małą i dużą motorykę, ale drewniane w tej kwestii są dużo lepsze niż plastikowe, które można połączyć ze sobą na stałe. Przy drewnianych klockach potrzebne są dużo bardziej precyzyjne ruchy. Wspólne budowanie z klocków z rodzicami czy innymi dziećmi uczy dzielenia się i współdziałania.