Wyjątkowy występ naszych przedszkolaków z okazji Dnia Kobiet

Międzynarodowy Dzień Kobiet jest obchodzony w wielu państwach całego świata. Tego dnia uznawane są zasługi wszystkich kobiet bez względu na podziały narodowościowe, etniczne, językowe, kulturowe, gospodarcze czy polityczne. Dzień ten świętowaliśmy zawsze bardzo radośnie i uroczyście. Ale ten rok jest inny niż wszystkie. Za naszą wschodnią granicą toczy się krwawa wojna. Serce pęka, kiedy patrzymy na to co się dzieje! Przerażające obrazy, które oglądamy za pośrednictwem mediów to nie film, to nie koszmar senny to rzeczywistość, z którą nie można się pogodzić. Nasi sąsiedzi tracą życie, domy, dorobek życia. Trudno opisać słowami ich tragedię... Wszyscy, którzy znają historię XX wieku, wiedzą, jak nieludzka jest wojna. W Polsce tego boleśnie doświadczyliśmy i bardzo dobrze pamiętamy…

W obliczu okrutnej i nieuzasadnionej agresji wobec naszych sąsiadów, solidarnie łączymy się w smutku i żywionych obawach. Wspieramy w przekonaniu, że obecna sytuacja zostanie rozwiązana na drodze kompromisów.

Całym sercem jesteśmy z naszymi sąsiadami z Ukrainy i w pełni się z nimi solidaryzujemy. Kierujemy ku nim wszystkie najserdeczniejsze myśli i wyrazy wsparcia. Jesteśmy kobietami - mamy dom, rodzinę, dzieci, dlatego dziś, w dniu święta kobiet, całym sercem jesteśmy z Ukrainkami, które drżą o życie, zdrowie i bezpieczeństwo swoich rodzin.  Robimy i będziemy robić wszystko, co w naszej mocy, by im pomóc.

Jako nauczycielki tłumaczymy dzieciom, że wojna to ogromna tragedia, zło i zniszczenie. Nasze dzieci bardzo przeżywają to, co dzieje się w Ukrainie. Malują ukraińskie flagi, wycinają serduszka, robią kotyliony. To sposób radzenia sobie z emocjami i sposób na okazanie empatii, którą może być trudno ująć w dziecięce słowa.
Dzisiejsze wydarzenie z okazji Dnia Kobiet, zorganizowane przez KGW w Gorzkowicach „Kobiety z pasją”, występy naszych przedszkolaków, filiżanka herbaty to dla nas symbol solidarności z ukraińskimi kobietami i chęć niesienia im pomocy. Wierzymy głęboko że jak powiedział Phil Bosmans:
„Ciągle jeszcze istnieją wśród nas anioły.
Nie mają wprawdzie żadnych skrzydeł,
lecz ich serce jest bezpiecznym portem.
Dla wszystkich, którzy są w potrzebie
wyciągają ręce i proponują swoją przyjaźń.”

Dziękujemy wszystkim przybyłym za obecność i wspólnie spędzony czas w tak wyjątkowym wydarzeniu, w szczególności: panu Wójtowi Gminy Gorzkowice Alojzemu Włodarczykowi,  rodzicom i dzieciom z Przedszkola Samorządowego w Gorzkowicach oraz ukraińskim uchodźcom, którzy przebywają na terenie naszej gminy.
Podczas uroczystości została zorganizowana zbiórka pieniężna na rzecz uchodźców z Ukrainy. Każda złotówka to gest wsparcia i solidarności z zaatakowanymi przez Rosję i pomoc dla rodzin które przez wojnę musiały opuścić swój kraj, swój dom, rodzinę i przyjaciół.
Zachęcamy wszystkich do zaangażowania się w dalsza pomoc instytucjonalną i indywidualną dla naszych sąsiadów, którzy w tych dniach doświadczają niewyobrażalnej tragedii.